Juzeliūno kaklaraištis

partneriai: „Indigo textile“, „April look“

formatas: rekonstrukcija ir interpretacija

dizaino sritis: tekstilės ir mados dizainas

Julius Juzeliūnas (1916–2001) – viena ryškiausių XX a. antrosios pusės lietuvių kultūros ir politikos asmenybių. Šiandienos požiūriu, jis būtų tarsi tarpdisciplininis menininkas: įtakingas kompozitorius, originalios harmoninės kalbos ir teorijos kūrėjas, tautinio modernizmo ideologas, daugiau nei penkiasdešimties lietuvių kompozitorių mokytojas, analogų pasaulyje neturinčio kompozitorių miestelio Vilniuje sumanytojas ir įgyvendintojas, vienas iš Sąjūdžio steigėjų, aktyvus Nepriklausomybės atstatymo procesų dalyvis.

2016-aisiais minint Juliaus Juzeliūno gimimo šimtmetį, projekte „Dizaino fondas: istorijos aktualizavimas“ gimė idėja rekonstruoti kompozitoriaus kaklaraištį.

XX a. 7–8 dešimtmečių fotografijose Juzeliūnas matomas su išskirtiniu geometrinio rašto kaklaraiščiu, kurio autoriaus ir gamintojo nepavyko nustatyti. Tai buvo mėgstamas kompozitoriaus aksesuaras, su kuriuo jis nesiskyrė tiek Lietuvoje, tiek nuvykęs į tolimąją Birmą (1975).

Sumanymas įgyvendintas bendradarbiaujant su lietuvių dizaineriais, taip pat sukurta ir vienetinių Juzeliūno peteliškių ir fantazijų kolekcija (limited edition). Raštą sukūrė dizaino studijos „Indigo textile“ menininkės Milita Balčaitytė ir Elzė Sakalinskaitė, vienetinius aksesuarus iš lietuviško lino pagamino „April look“ kūrėjos.

Juzeliūno kaklaraiščių, peteliškių ir fantazijų kolekcija (limited edition)